Hayatında ilk kez cinsel ilişkiye girecek kızların merak ettiği konularında en başında gerdek gecesinde kanamanın nasıl ve ne koşullarda meydana geleceği merak konusudur. Cinsel deneyime sahip değilseniz komplikasyonlu bir şekilde ilk geceyi geçireceğinizi düşünmeyin. Çünkü hymen adı verilen kızlık zarının yırtılması zorlayıcı ve şiddetli bir durum değildir. Yazımızın içerisinde yer verdiğimiz gibi bekaretin yırtılarak kanaması oldukça basit ve kolaydır. Aynı gün içerisinde ağrı, sızı hissetmeden kızlık zarı kanamasının durması sonucunda ilişkinizde devam edebilirsiniz.

Kadınlara özgü olan kızlık zarı; vajinanın hemen girişinde bulunan ortası delik bir yapıdan oluşan doku parçasıdır. Yaratılış gayesinde bayanların evlilik öncesinde cinsel birliktelik yaşayıp yaşamadığının göstergesi olarak bilinmektedir. Bu zar yapısı ince dokulardan oluştuğu için herhangi bir cismin müdahalesi sonrasında birden fazla kez zedelenebilir fakat tek bir kez kanayabilir. Yırtılan ve özelliğini kaybeden kızlık zarı kesinlikle kendi kendine iyileşmez ve kendiliğinden kanamaz. Sonradan yapılan operasyonlar ve onarım işlemlerine bağlı olarak kanamanın tekrardan meydana gelmesi için onarım yapılabilir.

Kızlık zarının ilk gecede kanamaması bayanın bakire olmadığını göstermez. Sizinde bildiğiniz gibi kızlık zarının yapısı ve çeşitleri tüm bayanlarda farklılık göstermektedir. Bazıların kalın yapıya sahip olduğu için partnerinin penis boyuna ve kalınlığa istinaden sayılı ilişkiler sonrasında da kanayıp yırtılabilir. Bazen ise esnek kızlık zarları ile karşılaştığımız durumlarda elbette vardır. Uzmanların kontrolü sonrasında doğum bile yırtılmayan kızlık zarların bile olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda her ne kadar ilişkiye yaşamış olsanız bile bekaretiniz zarar görmemektedir.

İlk gecede kızlık zarı kesin kanar mı?

Cinsel tabuların en başında gelen ve ülkemizde çok sık karşılaştığımız vakaların temelinde kızlık zarının ilk gecede kanamasından dolayı eşler arasında güvene dayalı tartışmalardır. Penisin vajinaya girişi ile beraber kanın akmaması, erkeğin aldatıldığı düşüncesine kapılmasına sebebiyet vermektedir. Oysa kızlık zarının ilk gecede kesin olarak kanaması şart olmadığını, esnek veya sonradan kanayabilme özelliğine sahip olduğu bir gerçektir. Ancak erkek okurlarımın da suistimale uğramaması için kızlık zarlarının % 80’inin ilk gecede yırtılarak kanadığı bilgisini vermekte fayda olacağını düşünüyorum.

Gerdek gecesinde beklenen kanın gelmemesi durumunda her iki tarafında isteğine bağlı olarak ertesi gün kızlık zarı testi yaptırabilirsiniz. Yapılan test sonuçlarında kızlık zarının zifaf gecesinde neden kanamadığı bilgisine net olarak sahip olabilirsiniz. Zarın esnek olması gibi durumlarda uzmanlar  ilişki geçmişinin olup olmadığına, dokuların hasar görüp görmediğine kadar detaylı inceleme yapabilmektedirler. Bu gibi durumlarda evlilik öncesinde yaşanmış talihsiz bir olayınız var ise doğruları söylemeniz hayatınızın geri kalanında mutluluğunuz açısında oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Kızlık zarı kanaması ile zedelenmesi arasında ki farklar nelerdir?

Genel olarak sürtünme yoluyla ilişki yaşayan kızların bekaretini kaybettiğine yönelik algıya kapılarak üzüntü içerisine girdiğini çok iyi biliyoruz. Kızlık zarı, penisin veya farklı bir cismin vajina içerisine girişi ile bozulan bir yapıdır. Zedelendiği zaman sadece kılcal damarların kendini yenilemesi ile hafif kanama gerçekleşir. Bu da kısa süreli bir akıntıya sebebiyet vermektedir. İlerleyen dönemlerde tekrardan hasara uğraması durumu yine aynı şekilde kanama gerçekleşir. Şimdi o zaman dilerseniz gelin, bekaret zarının bozulması ile zedenlenmesi arasında ki farkları inceleyelim.

  • Kızlık zarının bozulduğu zaman 2 gün boyunca kan akışı devam eder. Zedelenmesi durumunda ise anlık olarak akıntı gelir.
  • Bekaret zarının yırtılmasıyla beraber şiddetli ağrılar ve batma hisseleri başlar. Hasar görme durumunda ise bu belirtiler görülmez.
  • Bozulan kızlık zarı kendini yeniden yenilemez fakat zedelenme sonrasında kızlık zarı kendiliğinden iyileşmektedir.

Kızlık zarı kanaması nasıl ve ne kadar olur?

Bozulan bir kızlık zarı, hayal ettiğiniz gibi şiddetli kanama ile gerçekleşen bir olay değildir. Cinse ilişki esnasında bir kaç damla ile başlayarak gün boyu aynı şiddetle devam etmektedir. Bayanın ilişki sonrasında akıntıların önüne geçebilmek adına ped kullanması ve istirahat etmesi tavsiye edilmektedir. Kızlık zarı kanamasının tamamını topladığımız zaman bir çay bardağını geçmemektedir.

Kızlık zarının kan rengi kahverengi değildir!

İnternet üzerinde yer alan doktor sitelerinde, forum sayfalarında ve diğer bloglarda kızlık zarı kanının kahverengi olduğu yönünde iddialar yer almaktadır. Bu asılsız beyanların içerisinde uzman doktorların haricinde yazılan bilgilere inanmayınız. Gerçek kızlık zarı kanı çoğu bayanda hafif açık pembe şeklinde olmaktadır. Kimilerinde bu renk tonu kan kırmızısı şeklinde olabilmektedir. Her bayanda aynı tür kanamanın olması beklenemez fakat genel olarak ele aldığımız zaman dünya genelinde kadınların % 85’inde aynı tür kızlık zarı kanama renginin olduğu görülmektedir.

Kızlık zarı kanaması sonrasında ne yapılmalıdır?

Evlilik öncesinde veya zifaf gecesinde kızların girdiği cinsel ilişki sonrasında oluşan vajinadan gelen kanamaya kızlık zarı kanaması denir. Kızlık zarının yırtılması sonucunda herhangi bir cerrahi müdahale gerekmez.  1 ila 3 saat arasında kanama süreci olmaktadır. Bu süreçte kanın rahim içerisinden tamamen akmasından sonra cinsel ilişkiye tekrar girilebilir. Fakat kızlık zarının yırtılma süreci ağrılı ve sancılı geçtiyse ağrı kesici ilaçlar ile bir süre dinlenilmesi daha sağlıklı olur.